Kümnendal korral see äkitselt maitseb

Beim zehnten Mal schmeckt es plötzlich

Kümnendal korral see äkitselt maitseb

Aurutatud kala? Väkk! Jogurt? Ei meeldi! Brüsseli kapsas? Tänan, ei!

Neufoobia, hirm uue ees, on laste puhul hästi näha. Vaid see, mida nad tunnevad, meeldib neile. Motoga „Ei mingeid eksperimente!” tunnistavad nad lemmiktoiduks selle, mida nad niikuinii kõige enam söövad. Ka ema kulinaarsed eelistused lapse kandmise ja imetamise ajal mõjutavad laste söömisharjumusi. Kui ema armastab küüslauku ja tšilli teravust, söövad hiljem ka pisikesed hea meelega vürtsikaid toite.

Uutest ja harjumatutest toiduainetest või roogadest ei keeldu mitte ainult lapsed, vaid ka noorukid. Selline käitumine on meil juba geenides. Meie esivanemaid kaitses usaldamatus ootamatute üllatuste eest. Mida tuleks aga teha, kui järelkasv ainult ühte ja sama sööb? Mitte loenguid pidada. Pigem panustada efektile Mere-Exposure. Teadlased selgitasid välja, et lapsed nõustuvad alles siis uue proovimisega, kui neile seda ligi 10 korda pakkuda.

Seega, armsad lapsevanemad, ärge andke alla ja tehke pidevalt pakkumisi. Ühel hetkel riskivad lapsed uue maitse proovimisega ja söövad vaimustusega koos teiega.

Tekst: Elisabeth Lange