Täiuslikkuse kunst

Die Kunst der Perfektion

Täiuslikkuse kunst

Olgu kuiv kuumus, niiske aur või kuum õhk – igal küpsetusviisil on oma eelised ja eriline veetlus. See teeb toiduvalmistamise nii mitmekülgseks ja põnevaks. Pisike kulinaariareis kokandusajalukku.

Olgu keetmine või praadimine, aurutamine või grillimine, hautamine või blanšeerimine – iga küpsetusprotsessi algus on kuumutamine. Kui esimesed inimesed läbi juhuse tule avastasid ja seejärel välja selgitasid, et liha on pärast kuumutamist paremini seeditav, oli see suur samm evolutsiooniajaloos.

Veel täna, ligi 1,5 miljonit aastat hiljem, on avatud tuli ja hõõguvad söed kõige laiemalt levinud energiaallikad toidu valmistamiseks. Järk-järgult õppisid meie esivanemad ise tuld tegema ning seda kontrollima ja seeläbi erinevaid küpsetusaegu ning temperatuure toidu valmistamiseks kasutama.

Ent alles elektri avastamine ja kasutuselevõtt kuumutamiseks tegi inimesed paljudes maailma osades tulest ning hõõguvaist sütest sõltumatuks – esimene elektripliit arendati alles 19. sajandi keskel. sajandi keskpaigas USA-s.

Induktsioonipliit paindlike pliidialadega on loonud täiesti uue dimensiooni. Järgnev oluline samm ajaloos oli küpsetusahju leiutamine küpsetuskambrina maa sees ligi 4000 aasta eest, millega said meie esivanemad taas täiesti uudseid toite valmistada.

Aja jooksul muutusid nii pliit kui ka küpsetusahi tulest ja sütest sõltumatuks. Täna saab neid kasutada kaasaegse seadmena isegi koos grilli ja pöördõhuga pea igal pool, kus elektrivool olemas on.

Ammu enne meie ajaarvamist tunti Hiinas juba õrna aurutusküpsetamise meetodi: topeltseintega küpsetusanumates küpsetati roogi kuumas aurus.

Tänapäevane kombineeritud auruküpsetaja ühendab pehme valmistusviisi niiskes õhus kuiva pruunistava kuumusega küpsetusahjus.

Köögiseadmete ajalugu on vähendamise ajalugu – aja, energia, materjali, aga ka ohtude vähendamise. Ja samal ajal on see suurepärane näide täiuslikkuse kõrgkunstist.

Arvukaid retsepte ja erinevaid küpsetusviise leiate meie suurest retseptiandmebaasist.