Tekstiililiigid ja nende hooldus

Alpaka

Alpaka

Lõuna-Ameerikas elav vikunja (laama) annab kauni materjali tooraineks pikka, siidiselt läikivat karva. Igal aastal saab üks loom toota villa ühe kampsuni tootmiseks. Kuigi Alpaka juuksefliis on väga peen ning kerge, on see väga vastupidav ja elastne. Alpaka juuksed on seest õõnsad ning annavad kiule uskumatud võimed soojuse ühtlustamiseks.

Loe edasi
Baumwolle

Puuvill

Puuvill on üks populaarsemaid looduslikke kiude, kuna see paistab silma suurepäraste ketrustehniliste omaduste ja eriti suure vastupidavuse poolest. On olemas üle 300 sordi põõsataolisi taimi. Suurimad kasvatuspiirkonnad on Hiina (23%) ja USA (20%).

Loe edasi
Daunen

Udusuled

Udusulgedel on suur täitevõime, need salvestavad soojust ja toimivad isoleerivalt. Seepärast kasutatakse neid sulgtekkide ja rõivaesemete täitmiseks. Kuigi valged udusuled on sortidest kõige kallimad, ei ole valgete ja hallide ehk segavärvi udusulugede kvaliteedil mingit erinevust.

Loe edasi
Frottier

Frotee

Froteeriie koosneb kindla skeemi järgi läbipõimunud aasadest. Vanutatud froteetooted on oma ebakorrapäraste silmustega eriti imavad.

Loe edasi
Jeans

Teksad

Olles algselt tarvitatud tööpükste jaoks, leiab teksariie tänapäeval kasutust seelikutes, kottides, särkides, jakkides ja paljudes muudes rõivaesemetes. Teksariide tootmise aluseks on puuvill. Eri värvi niitide (tavaliselt valge ja sinine) toimse siduse kasutamise abil tekib eriline teksamuster, mille puhul riie paistab ühelt poolt sinakas ja teiselt poolt valkjas.

Loe edasi
Kaschmir

Kašmiir

Eriti väärtuslik villa liik on kašmiirvill. Seda looduslikku kiudu saadakse kord aastas kašmiirkitse alusvillast. Maailmas saadakse seda villa ainult umbes 5000 tonni aastas. Kašmiir on väga kallis ja tundlik tekstiil. Seepärast vajab see pesemisel erihooldust.

Loe edasi
Leder

Nahk

Pärisnahk on loomne toode ja vajab seega ka erilist hooldust. Iga nahatüüpi tuleks erinevalt hooldada. Seejuures on soovitatav proovida hooldusvahendit varjatud kohas. Põhimõtteliselt kehtib kõigi nahast rõivaesemete kohta: lahusteid ega küünelakieemaldeid ei tohi kasutada.

Loe edasi
Leinen

Linane

Seda looduslikku kiudu saadakse linataime vartest. Lina paistab silma oma suure tugevuse ja vastupidavuse poolest. Lisaks ei määrdu see kiiresti ega lähe kergesti haisema. Oma vähese venivuse tõttu on see aga väga kortsuv.

Loe edasi
Mischgewebe

Segakiust materjal

Hea riie on mõnikord nagu hea parfüüm: tulemus oleneb segust. Robustne puuvill saab viskoosi lisandiga peene elegantsi. Kašmiir muutub puuvilla lisamisega ka rahaliselt jõukohasemaks. Klassikalised segakiust materjalid koosnevad puuvilla ja sünteetiliste kiudude segust.

Loe edasi
Popeline

Popeliin


Popeliin on kaubanduslik nimetus ripsitaolisele labase sidusega kangale. Nimi popeliin on ainult kaubanduslik nimetus ja ei ole seotud kindla kiudmaterjaliga. Popeliini saab valmistada puuvillast, siidist, villast, viskoosist, polüestrist või tekstiilsegudest.

Loe edasi
Seide

Siid

Siid on looduslik kiud, mida saadakse siidiussikookonite lahtihaspeldamisel. Töökad siidiussid ketravad õrna niidi kuni 4 kilomeetri pikkuseks. Tänu oma kordumatule sametilisusele ja erilisele väljanägemisele annab see nahale luksuslikku tunde.

Loe edasi
Syntetische Fasern

Sünteetilised kangad


(Nailon/Polüester/Polüamiid/Polüakrüül)
Need täissünteetilised kiud on väga elastsed, rebimis- ja hõõrdumiskindlad. Need ei tõmbu kokku ja kuivavad kiiresti, sest imavad endasse vähe niiskust. Lisaks säilitavad sünteetilised tekstiilid väga hästi vormi ja ei kortsu.

Loe edasi
Wolle

Villane

Villakiud koosneb paljudest kihtidest. See hoiab eriti hästi soojust ja seda kasutatakse seetõttu väga sageli soojade kampsunite ja mõnusate talveriiete, nt sallide jaoks. Villa materjali tüüpide hulka kuuluvad teiste hulgas ka kašmiir, angoora, meriino, tallevill ja mohäär. Levinuim on siiski lambavill.

Loe edasi